وردپرس

چگونه یک اسم مناسب برای سایت انتخاب کنیم؟

۴.۳
(۹)

انتخاب نام دامنه سایت یکی از مهم‌ترین بخش‌های طراحی و راه اندازی سایت است. اولین چالشی که در زمینه طراحی سایت به آن برخورد می‌کنید انتخاب یک نام مناسب برای آن است. از این جهت این موضوع چالش برانگیز است چرا که می‌تواند تأثیر مستقیمی روی جذب مخاطب برای سایت داشته باشد.

این نوشته به‌عنوان راهنمای انتخاب اسم سایت برای افرادی که به دنبال شروع کسب و کار خود هستند بسیار مفید خواهد بود.

فقط به این موضوع فکر کنید که کسب و کار خود را به صورت آنلاین ارائه کرده‌اید و مشتریان شما هم بسیار مشتاق هستند تا از سایت شما دیدن کرده و خرید و دریافت خدمات را از طریق سایت انجام دهند. اولین سؤالی که در این خصوص از شما پرسیده می‌شود این است: اسم سایت شما چیست؟

نحوه انتخاب نام دامنه

همین جمله کافی است که به اهمیت انتخاب نام دامنه برای سایت پی ببرید. یک نام خوب می‌تواند باعث پیشرفت بهتر سایت شما شود و انتخاب یک نام بد می‌تواند باعث شکست پروژه تجاری شما شود. به همین دلیل است که شما باید از راهنمای انتخاب اسم سایت استفاده کنید.

چرا انتخاب نام دامنه سایت این‌قدر مهم است؟

جواب این سؤال را می‌توان در سه بخش ارائه داد. این سه بخش عبارت‌اند از:

 • اولین تأثیر مثبت از جانب شما: کسب و کارهای دیجیتال باید همواره تأثیر و برخورد مثبتی از خود برجای بگذارند تا در دنیای رقابتی امروز بتوانند مشتریان دائمی داشته باشند. اولین تأثیر مثبتی که از جانب کسب و کار شما برای مشتریان ارسال می‌شود یک نام مناسب برای سایت است. در واقع نام سایت اولین بخش از سایت شما است که توسط مشتری دیده می‌شود. حتی قبل از اینکه سایت شما برای مشتری لود شود اول با نام آن مواجه می‌شود. به همین دلیل انتخاب نام دامنه از اهمیت بالایی برخوردار است.
 • تأثیر مثبت روی سئو سایت: دومین موردی که انتخاب نام دامنه روی آن تأثیر گذار است سئو سایت است. سئو سایت شما به شما کمک می‌کند که بیشتر و بهتر دیده شوید و در نتایج جست و جو ها رتبه سایت شما بالاتر باشد. حال هرچه نام سایت شما با کسب و کار شما همخوانی و ارتباط معنایی داشته باشد بهتر و راحت تر توسط کاربر و گوگل دیده و فهمیده می‌شود.
 • برند شما را معرفی می‌کند: نام سایت تأثیر مستقیمی روی برند شما دارد. هرچه نام سایت شما بهتر و مناسب تر باشد می‌تواند برند شما را محبوب تر کند. کمی به اسامی سایت‌هایی که امروزه در دنیای دیجیتال ایران برند شده‌اند دقت کنید: دیوار، دیجی کالا و هزاران سایت دیگر که توانسته‌اند با انتخاب نام دامنه مناسب برند خود را بهبود ببخشند.

انتخاب نام دامنه

اصول و راهنمای انتخاب نام دامنه مناسب

این مقاله از وبسایت “سئو استاد” به‌عنوان راهنمای انتخاب اسم سایت برای شما کاربران گرامی تهیه شده است. در این بخش به موارد مهمی که باید در انتخاب نام دامنه لحاظ شود اشاره می‌کند:

 • ✔️ انتخاب نام غیر تکراری و ساده

مهم‌ترین ویژگی در انتخاب نام دامنه این است که تکراری نباشد. در واقع نام‌های تکراری اصلاً در اینترنت ثبت نمی‌شوند.

پس از این بابت خیال شما راحت است اما به دنبال این نباشید که با تغییر یک حرف در یک برند بزرگ بتوانید به اعتبار آن دست پیدا کنید؛ مثلاً اگر بخواهید نام دامنه divaar را برای خود انتخاب کنید خیلی سریع شکست می خورید چرا که کاربران فکر می‌کنند که این سایت یک سایت جعلی و کلاه‌برداری است. پس اصلاً به سراغ نام‌های معتبر با تغییر کلمه نروید! یک نام غیر تکراری و ساده انتخاب کنید.

 • ✔️ بر اساس فعالیت خود پسوند مناسب انتخاب کنید.

امروزه برای فعالیت‌های گوناگون پسوندهای مختلف ارائه می‌شود. به‌عنوان مثال سایت‌های آموزشی و دانشگاهی از پسوندهای edu. استفاده می‌کنند. شرکت‌های ارائه دهنده خدمات اینترنت از پسوند net. و شرکت و موسسه‌های دولتی از پسوند gov. استفاده می‌کنند.

 اگر دنبال جذب مشتری فقط در ایران هستید پسوند ir. برای شما مناسب تر است.

نکته مهم این است که اگر نام سایت شما با سایت‌های دیگر مشابه است و فقط در پسوند تفاوت دارد اصلاً به دنبال این نباشید که نام مشابه با پسوند متفاوت انتخاب کنید. فقط یک لحظه دقت کنید که این نام‌ها چقدر غیر واقعی و ضعیف به نظر خواهد رسید divar.club یا divar.space و هزاران نام سایت دیگر، که در ذهن کاربر به‌عنوان سایت‌های جعلی شناخته می‌شوند!

 • ✔️ به برند شما کمک کند

شما قطعاً به دنبال ایجاد یک برند معتبر هستید و به همین دلیل هم به سراغ سایت آمده‌اید. در واقع برند شما می‌تواند سریع‌تر از محصولات شما رشد کند. هرچه برند شما محبوب تر باشد محصولات و خدمات شما بیشتر دیده می‌شوند. به همین دلیل در هنگام انتخاب نام دامنه باید اسمی را انتخاب کنید که به حوزه کسب و کار شما نزدیک باشد.

 • ✔️ نام دامنه کوتاه باشد

مهم‌ترین بخش در راهنمای انتخاب نام سایت این بخش است. این را به یاد داشته باشید که نام دامنه سایت شما باید کوتاه باشد تا به راحتی در ذهن قرار گیرد. البته از قرار دادن چند حرف نامفهوم در کنار هم خودداری کنید اما تا می‌توانید آن را کوتاه کنید.

بهترین نام‌ها در یک بازه حروفی بین ۶ الی ۱۰ حرف قرار می‌گیرند. کمتر از آن معمولاً خیلی سخت پیدا می‌شود و عموماً از قبل انتخاب و رزرو شده‌اند. این مقدار حرف برای به خاطر سپردن مناسب هستند. اگر ۴ حرفی انتخاب کنید که عالی است!

 • ✔️ مطمئن شوید به راحتی تایپ می‌شود

یکی دیگر از مهم‌ترین بخش‌ها در انتخاب نام دامنه این است که این نام‌ها به راحتی تایپ شوند. فقط کمی به این اسامی دقت کنید: Google, Instagram ,Yahoo ,CNN ,divar ,digikala ( همه این اسامی به راحتی تایپ می‌شوند).

منظور از تایپ راحت این است که حروف سخت و مشابه در داخل آن‌ها به کار نرفته است. برای اینکار بهتر است که ۱۰ نفر با سطح سواد مختلف را از بین دوستان و اقوام انتخاب کنید و اسامی که به‌عنوان نام دامنه سایت خود انتخاب کرده‌اید به آن‌ها بگویید تا روی کاغذ بنویسند. با این کار می‌توانید متوجه شوید که چه اسم‌هایی سخت و چه اسم‌هایی به راحتی تایپ می‌شوند!

 • ✔️ قرار دادن کلمه کلیدی در نام دامنه

یکی از مهم‌ترین بخش‌ها در سئوی سایت‌ها انتخاب کلمه کلیدی است. حال اگر این کلمه کلیدی در نام دامنه سایت هم قرار داده شود خیلی عالی است. سعی کنید اگر امکان دارد بر اساس کسب و کار و خدمات خود یک کلمه کلیدی را در نام دامنه خود قرار دهید.

 • ✔️ عجله نکنید

انتخاب نام دامنه سایت امری است که باید با دقت انجام شود. به همین دلیل پیشنهاد ما به شما این است که در انتخاب آن عجله نکنید.

این را به یاد داشته باشید که موفقیت‌های بزرگ با تفکرهای طولانی مدت به دست می‌آید و شما نمی‌توانید به موفقیتی عظیمی برسید در حالی که روی آن تنها ۱۰ ثانیه فکر کرده‌اید! این امر در خصوص انتخاب نام دامنه سایت نیز صادق است. به این فکر کنید که نام سایت شما قرار است در تمامی ایمیل‌ها و مکاتبات شما درج شود پس باید یک نام مناسب باشد.

نحوه انتخاب نام دامنه

قطعاً انتخاب نام دامنه نیاز به دقت بالاتری دارد و موارد زیادی را می توان برای آن ذکر کرد، با این حال این موارد در بین بقیه موارد از اهمیت بالاتری برخوردار است. بهتر است که از افراد متخصص و خبره در زمینه انتخاب نام سایت کمک بگیرید. حتی اگر در این خصوص هزینه‌ای هم انجام شود مشکلی نیست چرا که یک نام مناسب می‌تواند خیلی زود تمامی هزینه‌های انجام شده را به حساب شما بازگرداند.

مقاله پیشنهادی: اعتبار دامنه چیست؟

امتیاز شما به این مقاله؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

میانگین رتبه ۴.۳ / ۵. تعداد رای: ۹

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید!

نوشته های مشابه

‫۴ دیدگاه ها

 1. خیلی جالبه. من برای وب سایتم هر دامنه خوبی رو که میزنم، میگه این دامنه رزرو شده و طرف شماره تماسش رو گذاشته برای فروش دامنه. یک دامنه با پسوند .ir که فقط چند هزار تومنه، به من قیمت ملیونی میده!
  یعنی پاک عصابی شدم.

  1. بله همین طوره…
   بعضی دامنه های رند، زیبا و کوتاه از قبل رزرو شدن و یک سری افراد از این راه کسب درامد میکنن برای خودشون…
   مثل سیم کارت های رند که با قیمت بیشتر به فروش میرسه…

 2. سلام، وقتتون بخیر. من دو سال پیش یک دامنه با پسوند ir. برای سایتم خریدم و الان تصمیم گرفتم که com. اون رو هم بخرم اما دیدم که خریداری شده. کاش قبل تر در مورد نام دامنه و … تحقیق می کردم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا