سئو
موضوعات داغ

آموزش اسکریمینگ فراگ

۴.۷
(۲۵)

ابزارهای مختلفی برای بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو (SEO) استفاده می شود؛ در این بین Screaming Frog یکی از بهترین ابزارها برای بررسی و گزارش های فنی و درون صفحات سایت است. این نرم افزار برای بررسی و آنالیز کلی سایت و تحلیل رقبا مورد استفاده قرار می گیرد. اسکریمینگ فراگ یک برنامه است که برای کرال یا خزش لینک های وب سایت، برنامه ها، تصاویر و CSS با در نظر گرفتن SEO به کار می رود.

با نسخه رایگان این ابزار تا ۵۰۰ URL در سایت کرال (خزش) می شود، امکان جستجوی تعدادی نامحدود از URL ها با آن وجود دارد و ویژگی های پیشرفته ای را در دسترس استفاده کننده قرار می دهد. اسکریمینگ فراگ به طور یکسان سایت های کوچک و بزرگ را را کرال کرده و می تواند تجزیه و تحلیل فوری نتایج به دست آمده را در قالب گزارش ارائه دهد. اگر در استفاده از Screaming Frog یا بهینه سازی وب سایت خود با مشکل مواجه هستید، توصیه می شود به یک کارشناس سئو مراجعه کنید تا در آموزش اسکریمینگ فراگ به شما کمک کند و از ایجاد اشتباه جلوگیری شود.

راه اندازی و نصب  Screaming Frog

بررسی سایت سئو استاد با اسکریمینگ فراگ

اغلب کسانی که به صورت مبتدی با اسکریمینگ فراگ کار می کنند در تنظیمات مربوط به این ابزار دچار مشکل می شوند. در این بخش از مقاله راهنمایی هایی را در زمینه نصب این ابزار بر روی رایانه و تنظیمات مربوط به کرال کردن سایت با آن را بیان می کنیم. سایت های بزرگ معمولا برای ذخیره داده های سایت و پردازش داده هایی که Screaming Frog  از سایت به دست می ‌آورد، به حافظه بیشتری از سیستم کامپیوتری نیاز دارند.

قبل از شروع crawling  وب سایت ها، کل رَم را به Screaming Frog اختصاص ندهید؛ زیرا امکان از کار افتادن سیستم وجود دارد. طبق توصیه Screaming Frog باید ۲ گیگابایت کمتر از کل RAM سیستم خود را استفاده کنید. زمانی که برای برنامه رم بیشتری اختصاص یافت باید دوباره نرم افزار راه اندازی مجدد شود تا قبل از crawling  تغییرات انجام شده به روز شوند.

اعمال تنظیمات سفارشی مناسب

برای اینکه Screaming Frog به طور موثر سایت را کرال کند باید تنظیمات خاصی روی آن انجام شود. به صورت پیش فرض تنظیمات پیکربندی اسکریمینگ فراگ روی حالت «Basic» قرار دارد. برای کرال کردن سایت می توان تنظیمات سفارشی را با کلیک کردن روی زبانه « Configuration » و سپس گزینه « Spider » انجام دهید. این کار برای سایت های بزرگ که دارای ده ها هزار URL هستند بسیار مفید است. می توان پیکربندی SEO spider را با دقت انجام داد تا فقط فایل ها و URL های مورد نیاز را کرال کند. چنین تنظیماتی موجب صرفه جویی در زمان و فضای هارد دیسک می شود؛ زیرا در سایت های بزرگ کرال تمام URL ها ساعت ها به طول می انجامد. انجام تنظیمات اسکریمینگ فراگ مطابق با نیازها و حذف مواردی مثل حذف فایل‌ های تصویری، حذف زیر دامنه‌ها و ایجاد عباراتی برای مشاهده فقط URL‌های خاص با ساختاری خاص می ‌توانند کار با یک سایت بزرگ را راحت تر کنند.

نحوه استفاده از اسکریمینگ فراگ چگونه است؟

نحوه استفاده از اسکریمینگ فراگ چگونه است؟
نحوه استفاده از اسکریمینگ فراگ چگونه است؟

با استفاده از ابزار Screaming Frog Crawler  امکان بررسی یک وب سایت و نحوه عملکرد ساختار آن و همچنین شناسایی مشکلاتی که در آن رخ می دهد بسیار راحت است. از طریق گزارش هایی که اسکریمینگ فراگ ارائه می دهد می توان به صورت دقیق تر بهینه سازی سایت را برای کاربران و موتورهای جستجو انجام داد. در نسخه رایگان این نرم افزارِ ایندکس سایت امکان اعمال فیلتر بیش از ۴۰ ویژگی وجود دارد؛ همچنین در یک وب سایت می توان  حداکثر تعداد  ۵۰۰ URL را تجزیه و تحلیل کرد. در نسخه پولی ابزار اسکریمینگ فراگ امکان اسکن تمام صفحات فرعی سایت با استفاده از ابزارهای دیگری مثل Google Analytics و  Google Search Console امکان پذیر است و محدودیتی برای تعداد URL ها وجود ندارد. برای استفاده از تمام قابلیت های نرم افزار اسکریمینگ فراگ یا قورباغه جیغ زن باید سالانه مبلغی را به عنوان حق اشتراک پرداخت کنید. همچنین برای دانلود این ابزار مفید برای ایندکس سایت می توانید به سایت https://www.screamingfrog.co.uk/seo-spider/ مراجعه کنید.

ویژگی های مهم قورباغه جیغ زن که باید درباره آن ها بدانید!

این ویژگی ها در برنامه Screaming Frog به راحتی قابل دستیابی نیست و از آنجایی که پنهان هستند اغلب کاربران از آن ها برای خزش و کرال وب سایت استفاده نمی کنند. توجه به این نکته مهم است که برخی از این ویژگی ها فقط با اشتراک پولی SEO Spider قابل دسترسی هستند.

۱.گزارش مسیر کرال کردن

سریع‌ترین راه برای اینکه SEO Spider یک URL را پیدا کنید یا « in links » یک وب‌سایت را ببینید، کلیک روی URL موضوع در پنجره بالا و سپس روی تب «in links» در قسمت پایین است. برای دریافت گزارش باید فقط روی URL کلیک راست کرده و سپس روی ” report ” و سپس ” crawl path report” کلیک کنید. با انجام این کار می‌توانید نحوه کشف URL در طول فرآیند کرال کردن و کوتاه‌ترین مسیر به URL را مشاهده نمایید.

۲.  حالت فهرست (List)

با استفاده از ابزار اسکریمینگ فراگ می توان لیستی از URL ها را آپلود کرده و آن ها را کرال کنید. در نسخه رایگان این نرم افزار حالت فهرست به ۵۰۰ URLمحدود شده است ولی در نسخه پریمیوم در تعداد URL محدودیتی وجود ندارد. برای جابه‌جایی به حالت فهرست، روی «Mode>List» در نوار بالایی و درست در کنار تب «Configuration» کلیک کنید.

دو تفاوت قابل توجه بین حالت ” List” و حالت عادی ” Spider ” وجود دارد:

۱.در حالت  ‘Spider’ برای نمایش، دکمه آپلود به جای نوار آدرس رابط گرافیکی اسکریمینگ فراگ تغییر می کند.

۲.گزینه ” Limit Crawl Depth ” فعال شده و روی صفر (۰) تنظیم می شود و به این معنی است که ابزار

SEO Spider  فقط URL هایی را که آپلود می کنید در حالت ” List ” کرال می کند.

با این کار می توانید لینک های شکسته، کدهای ریدایرکت ۳۰۱ یا ۳۰۲، سرعت بارگذاری صفحه و هر جنبه فنی سئوی هر URL را پیدا کنید.

۳. حالت  SERP

با تغییر حالت  “SERP”نرم افزار Screaming Frog  امکان بارگذاری توضیحات متا و عناوین صفحات برای SEO Spider  فراهم شده و عرض پیکسل و طول کاراکترها مشخص می شوند. در این حالت کرال صورت نمی گیرد، فقط می توانید برخی از جنبه های سئو داخلی سایت را ببینید و بررسی کنید که آیا نیاز به تغییر یا به روز رسانی دارند یا خیر.

۴. بررسی ریدایرکت ها

بررسی دستی تغییر مسیرها در حین انتقال سایت یا دامنه بسیار سخت است؛ زیرا باید تنظیمات تغییر مسیرهای دائمی ۳۰۱ را از URL های قدیمی به آدرس های جدید انجام دهید. اسکریمینگ فراگ قابلیت آپلود لیستی ازURL های قدیمی را دارد؛ با کرال روی این URL ها و دنبال کردن زنجیره های تغییر مسیر امکان بررسی آن ها بسیار راحت است. یک تیک باکس « always follow redirects» وجود دارد که با فعال کردن آن می توانید کل فرآیند را بررسی کنید تا زمانی که به URL مورد نظر برسید. این گزینه برای شناسایی ریدایرکت های گم شده یا خراب در طول انتقال سایت بسیار مفید است؛ زیرا با شناسایی و تغییر فوری آن ها از ضررهای رتبه بندی و جریمه الگوریتم های گوگل می توان جلوگیری کرد.

۵.کرال کردن در وب سایت های  AJAX

از نرم افزار Screaming Frog  برای ایندکس  وبسایت هایی که با Google AJAX طراحی شده اند می توان استفاده کرد.

در زیر تب  «AJAX»، فیلترهای « ith hash fragment » و « without hash fragment» وجود دارد. این  دو ویژگی که فقط از متا تگ استفاده می کنند برای شناسایی صفحات AJAX مفید هستند و باید دوباره توسط گوگل کرال شوند.

مزایای اسکریمینگ فراگ (Screaming Frog Tool)

استفاده از ابزار اسکریمینگ فراگ فوق العاده آسان است؛ به طوری که یک نمای واضح و مبتنی بر جدول در اختیار کاربر قرار می دهد که به راحتی می توان آن را با اعمال فیلترهایی به دلخواه کاربر تنظیم کرد. مهم ترین مزایای Screaming Frog عبارتند از:

 •      کاربر پسند بودن
 •      رابط کاربری شفاف و ساده
 •      امکان تولید نقشه سایت XML
 •      شناسایی لینک های نامعتبر
 •      ایندکس وب سایت هایی که با جاوا اسکریپت طراحی شده اند.

 

جمع بندی

اسکریمینگ (Screaming Frog) یک ابزار محبوب سئو میباشد که برای تجزیه و تحلیل کلی وبسایت و سایر عملکردها استفاده می شود. یکی از بزرگترین چالش های پیش روی کاربران جدید نحوه نصب و راه اندازی این ابزار است. برای اینکه  SEO Spider بتواند به خوبی کار کند باید قبل از انجام کرال مقدار بیشتری از RAM دستگاه رایانه خود را خالی کنید. این ابزار دارای قابلیت های خاصی مثل چون ایندکس وب سایت های سازگار با AJAX، حالت “SERP”و ” List ” است که چون پنهان هستند اغلب توسط کاربران استفاده نمی شوند. اگر این قابلیت ها به درستی درک شود می توان از ابزار Screaming Frog نهایت استفاده را برد.

مقاله های سایت سئواستاد توسط تولیدکنندگان حرفه ای محتوا تهیه شده و پس از تکمیل آن توسط اینجانب مهدی قلی پور در سایت قرار داده می شود.

ممنون که تا انتهای این مقاله همراه “سئواستاد” بودید.

 

منبع:

https://www.geekschip.com/blog/technical-seo-tips-tricks-through-the-use-of-screaming-frog

https://delante.co/definitions/screaming-frog

 

امتیاز شما به این مقاله؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

میانگین رتبه ۴.۷ / ۵. تعداد رای: ۲۵

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید!

نوشته های مشابه

‫۱۰ دیدگاه ها

 1. سلام و تشکر فراوان از شما و وب سایت خوبی که دارید.
  من خیلی وقته که دنبال همچین سایت خوبی در حوزه سئو می گشتم. مطالب رو انصافا خیلی ساده و روان و قابل فهم توضیح دادید.

 2. وقتتون بخیر.
  خیلی مطالب و خوب کاملی در مورد سئو توی سایتتون دارید. جدیدا در مورد ماز داشتم یه مقاله جالب می خوندم که خودش و اعتبارهایی که به دامنه ها میده تغییر کرده. بد نیست که در مورد ماز هم توی سایتتون مطلب بنویسید.
  با تشکر.

  1. سلام آقا مهران وقت شما بخیر
   ما یه مقاله خوب در مورد “اعتبار دامنه” داریم توی سایت که پیشنهاد میکنم حتما مطالعه بفرمایین.

 3. سلام و وقتتون بخیر. من هر روز به سایتتون سر میزنم و همیشه منتظر جدیدترین مقالاتتون هستم. خیلی ساده و با بیانی خوب و کامل مطالب رو توضیح میدید.
  متشکرم از شما و آموزش های خوبتون.

  1. سلام آقا هادی
   امیدوارم که حالتون عااالی باشه
   چندوقتی هست که کمتر فرصت پیش اومده که روی سایت خودم کار کنم و مقاله منتشر کنم…
   ولی انشاا… از خرداد ماه بیشتر وقت میزارم و مقالات تالیفی-ترجمه ای بیشتری رو تو سایت قرار میدم.
   ممنون از همراهیت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا