سئو

الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل

سابق بر این، بارها برای همه ما پیش آمده بود که کلمه ای را در گوگل سرچ کنیم و با سیل انبوهی از لینک ها رو به رو شویم که البته اغلب آن ها اسپم و نامرتبط با سرچ شما بودند. اغلب این سایت ها با کمک تکنیک های کلاه سیاه و استفاده از کلمات کلیدی بیش از حد و ساختن لینک های اسپم، موفق به فریب گوگل و کسب جایگاه بالا در آن می شدند ولی این سایت ها نمی توانستند رضایت کاربران را به دست بیاورند و همین نارضایتی باعث شد که گوگل به فکر بیفتد تا با استفاده از الگوریتم های جدید و کارآمد، مقابل تقلب و فریبکاری برخی صاحبان سایت ها بایستد.

یکی از این الگوریتم ها، الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل است. تمرکز اصلی الگوریتم مرغ مگس خوار به جای اینکه بر تعداد کلمات کلیدی باشد، به مفهوم و معنای واقعی آن هاست؛ به عبارت دیگر، گوگل توانست با استفاده از الگوریتم مرغ مگس خوار به منظور اصلی کاربران خود از جستجوی یک کلمه یا عبارت دست پیدا کند و به این طریق هم نتایج صحیح تر و نزدیک تری را به آن ها نشان دهد و هم اینکه صاحبان وب سایت ها را ناگزیر به ارائه محتوای باکیفیت کند.

دلیل نام‌گذاری الگوریتم مرغ مگس خوار به این نام چیست؟

دلیل نام‌گذاری الگوریتم مرغ مگس خوار
دلیل نام‌گذاری الگوریتم مرغ مگس خوار

دلیل نام گذاری این الگوریتم به صورت الگوریتم مرغ مگس خوار (Hummingbird) به شباهت این الگوریتم و مرغ مگس خوار در طبیعت باز می گردد. مرغ مگس خوار کوچک ترین پرنده در دنیا است که دو ویژگی خاص سرعت و دقت را هم زمان دارد. در زمان هایی که مرغ مگس خوار در حال پرواز است، به اندازه ای سریع بال می زند که چشم انسان قادر به دیدن آن نیست ولی خود این پرنده بسیار تیزبین است و به سرعت هدف خود را شناسایی می کرده و به سمت آن پرواز می کند. استفاده از این ویژگی در الگوریتم مرغ مگس خوار باعث ایجاد تغییرات مثبتی در نتایج جستجوی گوگل شده است.

الگوریتم مرغ مگس خوار چگونه کار می‌کند؟

الگوریتم مرغ مگس خوار چگونه کار می‌کند؟
الگوریتم مرغ مگس خوار چگونه کار می‌کند؟

الگوریتم مرغ مگس خوار برخلاف الگوریتم های پاندا و  پنگوئن، یک ابزار به روز رسانی شده مبتنی بر جریمه نیست. در واقع هدف این الگوریتم به وجود آوردن تغییر در روش واکنش گوگل به درخواست کاربران است، نه حذف صفحات دارای محتوای بی کیفیت از نتایج موتور جستجوی گوگل.

با استفاده از الگوریتم مرغ مگس خوار به جای تمرکز بر کلماتی که در کوئری و درخواست کاربران وجود دارد، معنی واقعی واژه یا عبارت جستجو شده درک می‌شود؛ از این رو می توانید با خیال راحت از کلمات مترادف و هم چنین کلمات طولانی در محتوای صفحات وب استفاده کنید. به عبارت دیگر با استفاده از الگوریتم مرغ مگس خوار، هوش مصنوعی گوگل به اندازه ای ارتقا یافته است که هر گاه شما یک عبارت نامفهوم را جستجو کنید، می تواند با این پرسش که آیا منظور شما …. بود؟، نتایجی را به شما نشان دهد که ارتباط معنایی زیادی با عبارت مورد جستجوی شما داشته باشد.

الگوریتم مرغ مگس خوار می تواند اشتباهات تایپی را نیز تشخیص دهد و حتی عباراتی را که مورد جستجو قرار می گیرند مورد قضاوت قرار دهد و در واقع با جستجوی معنایی، سایت های مرتبط را به شما نشان دهد.

گراف دانش گوگل

توانایی درک مفهومی صفحات وب به الگوریتم های پیچیده ای نیاز دارد که گوگل به آن ها دست یافته است. این موتور جستجو، به کمک گراف دانش، می تواند اطلاعات مرتبط یا مکمل موضوع جستجوی شما را در اختیارتان قرار دهد.

گوگل با استفاده از گراف دانش سعی می کند میان موضوعات سرچ و وب سایت ها ارتباط معنایی برقرار کند و پس از جمع آوری اطلاعات، آن چه مورد نیاز کاربر است در اختیار او قرار دهد. به عبارت دیگر گوگل از رفتار کاربران الگوبرداری می کند تا بر دانش خود و آن ها بیفزاید.

با استفاده از همین قابلیت، گوگل موفق به درک ارتباط مفهومی صفحات وب می شود و به همین دلیل است که در مبحث لینک سازی خارجی، گفته می شود که شباهت موضوعی دو سایت اهمیت ویژه ای دارد.

جستجوی معنایی گوگل

جستجوی معنایی یا مفهومی که گوگل به کمک الگوریتم مرغ مگس خوار انجام می دهد، فرای جستجوی کلمات کلیدی است. در جستجوی معنایی این مفهوم کلمات است که اهمیت دارد، نه کلمات جستجو شده. در این سبک جستجو، گوگل به دنبال یافتن تک تکِ کلمات عبارت مورد جستجوی کاربر نمی گردد بلکه پس از بررسی ارتباط بین کلمات مورد جستجو و با کمک گراف دانش خود، سایت هایی را به کاربر معرفی می کند که با خواسته او ارتباط مفهومی برقرار می کنند.

وقتی کاربر وارد چنین سایت هایی می شود و در این سایت ها برای مدتی باقی می ماند، این پیام به گوگل ارسال می شود که نتیجه جستجو رضایت بخش بوده است، بنابراین گوگل با استفاده از الگوریتم های هوش مصنوعی، این ارتباط را ذخیره می کند و هر گاه عبارتی مشابه جستجو شود، همان صفحات را به کاربران جدید نمایش می دهد. چنانچه کاربر از صفحه سایت به سرعت خارج شود، یک امتیاز منفی برای سایت تلقی می شود و گوگل بار دیگر آن صفحه را نمایش نخواهد داد.

تأثیرات الگوریتم مرغ مگس خوار بر سئو سایت

تأثیرات الگوریتم مرغ مگس خوار بر سئو سایت
تأثیرات الگوریتم مرغ مگس خوار بر سئو سایت

مطمئناً تا این قسمت از مقاله متوجه شده اید که الگوریتم مرغ مگس خوار اهمیت ویژه ای بر مفهوم محتوای سایت و کیفیت آن و همین طور رفتار کاربران دارد. بنابراین اصلاً عجیب نیست که بر سئو سایت هم تأثیر گذار باشد. در ادامه این مقاله، به نکاتی اشاره می کنیم که می تواند رضایت الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل را جلب کند:

  • بهینه سازی کلمات کلیدی

با وجود هوش مصنوعی گوگل دیگر نیازی نیست که خط به خط کلمات کلیدی را تکرار کنیم؛ بلکه می توان به جای آن از کلمات مترادف و هم چنین عبارات طولانی استفاده کرد. حتماً به این نکته دقت داشته باشید که سایت هایی که بدون توجه به کیفیت محتوا، صرفاً از کلمات کلیدی پرتکرار استفاده می کنند، شامل جریمه الگوریتم مرغ مگس خوار می شوند.

با این تفاسیر می توان این برداشت را داشت که الگوریتم مرغ مگس خوار برای سایت هایی که از سئوی کلاه سفید استفاده می کنند، یک موهبت و برای سایت هایی که از سئوی کلاه سیاه استفاده می کنند، یک کابوس است.

  • بهینه سازی انکر تکست ها

به بخشی از یک لینک که کاربر می تواند با مشاهده و کلیک روی آن، وارد یک صفحه دیگر شود، انکر تکست می گویند.

بهینه سازی انکر تکست به این معنی است که باید آن ها را به گونه ای انتخاب کرد که با محتوای سایت مرتبط باشد در غیر این صورت، هر چقدر هم که انکر تکست های جذابی داشته باشید، مادامی که ربطی به محتوای صفحه نداشته باشند، از نظر گوگل بی ارزش هستند.

شما می توانید با انجام مراحل زیر، انکر تکست ها را بهینه سازی کنید:

بهینه سازی انکر تکست ها
بهینه سازی انکر تکست ها
  1. تهیه فهرستی از بک لینک های سایت
  2. تهیه فهرستی از لینک های داخلی سایت
  3. بازنگری لینک ها از نظر تناسب آن ها با محتوای مقصد
  4. به کارگیری کلمات کلیدی در انکر تکست ها
  • تولید محتوا با تعداد کاراکتر های متنوع

تولید محتوای طولانی و کامل هم برای سئو و هم اعتبار سایت شما بسیار مفید و ضروری است و کاربران هم معمولاً از آن استقبال می کنند، هر چند که ممکن است گاهی حوصله سربر باشد؛ بنابراین حتماً گاهی محتوای کوتاه هم تولید کنید تا بتوانید رضایت کاربران با سلیقه های متفاوت را به دست آورید.

  • استفاده از محتوای تصویری در پست ها

افزودن محتوای تصویری اعم از ویدیو، عکس، اینفوگرافی، نمودار، جدول و .. نه تنها می تواند سایت شما را جذاب کند بلکه به کاربر کمک می کند درک بهتری از محتوا به دست بیاورد و دیرتر خسته شود.

 

سخن پایانی

الگوریتم مرغ مگس خوار یکی از الگوریتم های گوگل به شمار می رود که توانسته با استفاده از جستجوی معنایی، به کاربران کمک کند تا به نزدیک ترین و درست ترین نتایج جستجوی خود دست پیدا کنند.

تا پیش از استفاده از این الگوریتم، مبنای نمایش سایت ها، تعداد کلمات کلیدی بود که در صفحات آن ها به کار رفته بود و به همین دلیل بسیاری از وب مستران با استفاده از تکنیک های سئو کلاه سیاه توانسته بودند جایگاه برتر نتایج سرچ گوگل را به دست آورند.

 

مقاله های سایت سئواستاد توسط تولیدکنندگان حرفه ای محتوا تهیه شده و پس از تکمیل آن توسط اینجانب مهدی قلی پور در سایت قرار داده می شود.

مهدی قلی پور

من مهدی قلی پور هستم ❤️ عاشق سئو ❤️ اینجام تا دانش و تجربیاتم رو با شما به اشتراک بزارم.

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

  1. واقعا گوگل یک باغ وحش بی نظیر برای رتبه بندی وب سایت ها راه انداخته. یعنی هر چقدر در مورد گوگل و الگوریتم هاش بیشتر آشنا میشم، بیشتر عاشقش میشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا